Żegnamy zmarłych artystów kina

Filmweb
https://www.filmweb.pl/news/%C5%BBegnamy+zmar%C5%82ych+artyst%C3%B3w+kina-120191
Dziś 1 listopada, dzień Wszystkich Świętych. W redakcyjnym gronie wspominamy z tej okazji zmarłych ludzi kina. Niestety, tych, którzy zasłużyli się dla X Muzy, a którzy odeszli w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy, jest wielu i z oczywistych względów nie o wszystkich możemy dzisiaj wspomnieć. Mamy jednak nadzieję, że nie pozwolicie o nich zapomnieć i podzielicie się ich nazwiskami i dokonaniami w komentarzach.



***

Melissa Mathison (zm. 4 listopada 2015)
Amerykańska scenarzystka. Współpracowała z Martinem Scorsese ("Kundun"), Frankiem Ozem ("Indianin w kredensie"), przede wszystkim zaś – ze Stevenem Spielbergiem. Za scenariusz "E.T" nominowano ją do Oscara, zaś jej ostatnim zrealizowanym tekstem był "BFG: Bardzo Fajny Gigant"
***

Robert Loggia (zm. 4 grudnia 2015)
Aktor wyróżniony nominacją do Oscara za rolę w "Zębatym ostrzu" i laureat Saturna za występ w "Dużym" z Tomem Hanksem. Największą sławę przyniosły mu role w "Człowieku z blizną", "Zagubionej autostradzie" czy "Honorze Prizzich".

***

Zrzut ekranu 2016-10-31 o 13.38.19.png Getty Images © Stephen Lovekin

Wayne Rogers (zm. 31 grudnia 2015) 
Aktor, znany najlepiej z roli doktora "Trapera Johna" w legendarnym serialu "M*A*S*H". Za udział w programie "House Calls" otrzymał nominację do Złotego Globu.

***

Zrzut ekranu 2016-10-31 o 13.15.50.png Getty Images © Patrick Riviere

David Bowie (zm. 10 stycznia 2016)
Piosenkarz, multiinstrumentalista, malarz. Był jednym z głównych przedstawicieli glam rocka. Zapisał się także w historii kina. Sławę wśród kinomaów przyniosła mu rola w "Człowieku, który spadł na ziemię", za którą zdobył Saturna. Wystąpił także w: "Wesołych świąt, pułkowniku Lawrence", "Zagadce nieśmiertelności", "Ostatnim kuszeniu Chrystusa". Inne ważne filmy w jego dorobku aktorskim to "Basquiat - Taniec ze śmiercią" i "Prestiż".

***

Zrzut ekranu 2016-10-31 o 13.16.59.png Getty Images © Ian Gavan
Alan Rickman (zm. 14 stycznia 2016)
Obdarzony jednym z najbardziej charakterystycznych głosów w świecie kina aktor był najbardziej znany z ról Hansa Grubera w "Szklanej pułapce", szeryfa z Nottingham w "Robin Hoodzie: Księciu złodziei" oraz Severusa Snape'a w serii filmów o Harrym Potterze. Ma na koncie m.in. Złotego Globa oraz statuetkę Emmy za rolę w "Rasputinie" (1996) i nagrodę BAFTA za występ w "Robin Hoodzie: Księciu złodziei" (1991).

***

Andrzej Kotkowski (zm. 15 stycznia 2015)
Polski reżyser, scenarzysta i aktor. Autor m.in. "Obywatela Piszczyka", "Olimpiady 40" oraz "Spokojnych lat"

***

Ettore Scola (zm. 19 stycznia 2016)
Reżyser i scenarzysta, jeden z największych filmowców w historii włoskiej kinematografii. Dwukrotny zdobywca Złotej Palmy ("Odrażający, brudni, źli", "Taras"), zdobywca Srebrnego Niedźwiedzia ("Bal") i Złotego Globu ("Szczególny dzień"). Był pięciokrotnie nominowany do Oscarów.

***

Jacques Rivette (zm. 29 stycznia 2016)
Reżyser i scenarzysta, jeden z największych eksperymentatorów francuskiej Nowej Fali. Twórca m.in. "Zakonnicy", "Out 1. Spectre" i "Pięknej złośnicy".

***

George Gaynes (zm. 15 lutego 2016)
Aktor, niezapomniany komendant Lassard z serii komedii "Akademia policyjna". W latach 1984-1988 występował również w cieszącym się popularnością serialu familijnym "Punky Brewster".

***


Andrzej Żuławski (zm. 17 lutego 2016)
Reżyser i scenarzysta, jeden z najbardziej oryginalnych autorów polskiego kina. Swoje filmy kręcił zarówno w ojczyźnie, jak i zagranicą. Do jego najważniejszych dzieł należą: "Diabeł", "Opętanie" oraz niedokończone "Na srebrnym globie".

***

Umberto Eco (zm. 19 lutego 2016)
Semiotyk, filozof i mediewista. Prowadził bardzo bogatą działalność naukową, którą łączył z funkcją felietonisty. Przez pewien czas współpracował też z włoska stacją telewizyjną RAI. W latach 80. rozpoczął karierę pisarza. Najsłynniejszą okazała się debiutancka książka "Imię róży". Jest to jedyna jego powieść, która doczekała się ekranizacji. 

***

Marian Kociniak (zm. 17 marca 2016)
Wybitny polski aktor filmowy, telewizyjny oraz teatralny. Zagrał mnóstwo pamiętnych ról drugoplanowych (m.in. w "Janosiku"), ale najpopularniejszym występem w karierze okazał się Franek Dolas z trylogii Tadeusza Chmielewskiego "Jak rozpętałem II Wojnę Światową". Ostatnim filmem, w którym zagrał, była "Ostatnia akcja" z 2009 roku.
 
***

Jan Němec (zm. 18 marca 2016)
Reżyser, jeden z czołowych przedstawicieli czeskiej nowej fali. Do jego najważniejszych dzieł należą: "Diamenty nocy", "Perełki na dnie" i "Męczennicy miłości". Wszystkie trzy zdobyły nagrody na festiwalu w Locarno.

***

Ken Howard (zm. 23 marca 2016)
Amerykański aktor, laureat nagrody Emmy z 2009 za występ w "Szarych ogrodach". Od tego samego roku przewodniczący Amerykańskiej Gildii Aktorskiej (Screen Actors Guild).

***

Rod Daniel (zm. 16 kwietnia 2016)
Amerykański reżyser kinowy i telewizyjny, autor m.in. "Kevina samego w domu 4", "K-9" i "Nastoletniego wilkołaka"

***

Doris Roberts (zm. 17 kwietnia 2016)
Aktorka, gwiazda serialu "Wszyscy kochają Raymonda", za udział w którym czterokrotnie została wyróżniona Emmy. Dekadę wcześniej popularność przyniosła jej rola w innej słynnej produkcji telewizyjnej "Remington Steele".

***

Guy Hamilton (zm. 20 kwietnia 2016)
Brytyjski reżyser i scenarzysta. Zapamiętamy go głównie za ogromny wkład w popularność bondowskiego cyklu –wyreżyserował aż cztery filmy o przygodach 007: "Goldfingera", "Diamenty są wieczne", "Żyj i pozwól umrzeć" oraz "Człowieka ze złotym pistoletem". Nie bez przyczyny ten pierwszy uznawany jest często za najlepszy film w całej bondowskiej sadze.   

***

Zrzut ekranu 2016-10-31 o 13.21.11.png Getty Images © Kevin Winter

Prince (zm. 21 kwietnia 2016)
Amerykański piosenkarz, ikona popkultury. Inspirowany jego życiem i muzyką film "Purpurowy deszcz" z 1984 roku zdobył Oscara za najlepszy oryginalny dobór piosenek. Artysta był również nominowany do Złotego Globu za "When Doves Cry" z tego samego filmu. Chociaż jego kariera w kinie nie była spektakularna, występ w "Purpurowym deszczu" zagwarantował Prince'owi wyjątkowe miejsce w sercach kinomanów.

***

Gene Gutowski (zm. 7 maja 2016)
Producent filmowy, znany najlepiej ze współpracy z Romanem Polańskim. Zrealizowali wspólnie "Wstręt", "Matnię", "Nieustraszonych pogromców wampirów" oraz oscarowego "Pianistę".

***

Mihaly "Michu" Meszaros (zm. 13 czerwca)
Aktor cyrkowy obdarzony przydomkiem "najniższego człowieka na świecie". Był jednym z odtwórców tytułowej roli w serialu komediowym "ALF".

***

Zrzut ekranu 2016-10-31 o 13.22.14.png Getty Images © Francois Durand

Anton Yelchin (zm. 19 czerwca 2016)
W chwili tragicznej śmierci aktor przeżywał najlepszy okres w swojej karierze. Widzowie pokochali go po roli Pavla Chekova w "Star Treku". Odszedł na miesiąc przed premierą trzeciej części filmu ze swoim udziałem.
 
***


Andrzej Kondratiuk (zm. 22 czerwca 2016)
Polski reżyser, scenarzysta, operator, montażysta i aktor. Jeden z najbardziej wszechstronnych rodzimych artystów kina. Znamy go z kultowej "Hydrozagadki", "Wniebowziętych", "Wrzeciona czasu", "Gwiezdnego pyłu" i wielu innych udanych produkcji. 

***

Bud Spencer (zm. 27 czerwca 2016)
Włoski aktor, a wcześniej pływak (dwukrotny uczestnik Igrzysk Olimpijskich) i zawodnik piłki wodnej. Największe sukcesy odnosił w komediach akcji i westernach, w których występował w duecie z Terence'em Hillem. Wśród nich były m.in. "Bóg wybacza… Ja nigdy!", "Łapizbiry" i "W czepku urodzeni".

***

Robin Hardy (zm. 1 lipca 2016)
Angielski reżyser i pisarz. Jest autorem legendarnego filmu "Kult", który był jego fabularnym pełnometrażowym debiutem. Później niechętnie wracał do kina i nakręcił tylko dwie fabuły: "Psychopatę" i "The Wicker Tree" (duchową kontynuację "Kultu").

***

Zrzut ekranu 2016-10-31 o 13.24.11.png Getty Images © Vittorio Zunino Celotto

Michael Cimino (zm. 2 lipca 2016)
Reżyser i scenarzysta, laureat dwóch Oscarów. Autor jednego z najważniejszych filmów w historii kina, "Łowcy jeleni". Podpisał się również m.in. pod "Wrotami niebios" i "Rokiem smoka".

***

Zrzut ekranu 2016-10-31 o 13.25.28.png Getty Images © Pascal Le Segretain

Abbas Kiarostami (zm. 4 lipca 2016)
Irański reżyser, autor m.in. takich filmów, jak: "Gdzie jest dom mojego przyjaciela?", za który zdobył dwie nagrody z Locarno w 1989 roku, dokumentu połączonego z fabułą "Zbliżenie", "Smaku wiśni", który przyniósł mu Złotą Palmę, oraz "Uniesie nas wiatr" uhonorowanego nagrodą specjalną jury w Wenecji. 

***

Eric Bergren (zm. 14 lipca 2016)
Amerykański scenarzysta filmowy, nominowany do Oscara, BAFTY i Złotego Globu autor scenariusza "Człowieka słonia" Davida Lyncha.

***

Garry Marshall (zm. 19 lipca 2016)
Amerykański aktor, reżyser, scenarzysta i producent. Współtwórca popularnych sitcomów "The Odd Couple" i "Happy Days". Światową sławę zyskał dzięki kinowym komediom takim jak: "Dama za burtą", "Pretty Woman", "Uciekająca panna młoda" i "Pamiętnik księżniczki".

***

Zrzut ekranu 2016-10-31 o 13.41.33.png Getty Images © J. Emilio Flores

Gloria DeHaven (zm. 30 lipca 2016)
Jedna z ostatnich gwiazda złotej ery Hollywoodu. Debiutowała na ekranie w "Dzisiejszych czasachCharliego Chaplina. Grała u boku największych gwiazd. Widzowie zapamiętają ją między innymi w ról w  "Step Lively(1944) z Frankiem Sinatrą czy "Letnich wakacjach(1948) z Mickeyem Rooneyem.
 
***

Jonathan D. Krane (zm. 1 sierpnia 2016)
Producent wielu hollywoodzkich hitów, m.in. "Bez twarzy""Barw kampanii" i serii "I kto to mówi".

***

David Huddleston (zm. 2 sierpnia 2016)
Amerykański aktor filmowy i telewizyjny. Występował głównie w serialach, m.in. w "Columbo" i "Bonanzie", ale grał także u Polańskiego we "Franticu" i Brooksa w "Płonących siodłach". Fani zapamiętają go jako Jeffreya Lebowskiego z "Big Lebowskiego" braci Coen. 

***

Zrzut ekranu 2016-10-31 o 13.27.04.png Getty Images © Chris Jackson

Kenny Baker (zm. 13 sierpnia 2016)
Angielski aktor, któremu nieśmiertelność przyniosła rola R2-D2. Zagrał robota w "Nowej nadziei", "Imperium kontratakuje", "Powrocie Jedi", "Mrocznym widmie", "Ataku klonów" i "Zemście Sithów".

***

Fyvush Finkel (zm. 14 sierpnia 2016)
Aktor, któremu popularność i uznanie przyniosła rola prawnika Douglada Wambaugh w serialu "Gdzie, diabeł mówi dobranoc". W kinie można go było zobaczyć choćby w "Nixonie" i "Poważnym człowieku".

***
Zrzut ekranu 2016-10-31 o 13.44.28.png Getty Images © Alberto E. Rodriguez

Arthur Hiller (zm. 17 sierpnia 2016)
Reżyser, twórca legendarnego melodramatu "Love Story". W jego filmografii można znaleźć m.in. takie tytuły jak "Autor! Autor!" oraz "Nic nie widziałem, nic nie słyszałem".

***

Krzysztof Ptak (zm. 19 sierpnia 2016)
Wybitny polski operator filmowy, twórca zdjęć do ponad stu produkcji fabularnych i dokumentalnych. Były wśród nich takie filmy jak "Dom zły", "Papusza", "300 mil do nieba", "Panna Nikt" czy "Edi". W latach 1992-1994 rektor Wydziału Reżyserii na Narodowej Szkole Filmowej i Telewizyjnej w Wielkiej Brytanii. 

***

Norma Moriceau (zm. 21 sierpnia 2016)
Zasłużona kostiumolożka. Stworzyła kreacje między innymi do dwóch części "Mad Maksa", "Krokodyla Dundee" i "Street Hero".

***

Gene Wilder (zm. 29 sierpnia 2016)
Legendarny amerykański komik, a także aktor, reżyser, producent i scenarzysta filmowy. Dwukrotnie nominowany do Oscara (za scenariusz adaptowany filmu "Młody Frankenstein", 1974, oraz najlepszą rolę drugoplanową w "Producentach" z 1967) i do Złotego Globu. W 1999 roku pożegnał się z aktorstwem, ale jego wkład w amerykańską komedię pozostaje nieprzeceniony. 

***


Jon Polito (zm. 1 września 2016)
Amerykański aktor, jeden z ulubionych wykonawców braci Coen. Zagrał u nich m.in w "Hudsucker Proxy" i "Bartonie Finku", a jako pamiętny mafioso Johnny Caspar ze "Ścieżki strachu" zaskarbił sobie miłość widzów. Grał też u Ridleya Scotta, Clinta Eastwooda i Tima Burtona.

***


Waldemar Dziki (zm. 16 września 2016)
Polski reżyser, scenarzysta i producent filmowy. "Kartka z podróży" podróży przyniosła mu nagrodę za debiut na festiwalu w Gdańsku. Do jego najważniejszych obrazów należą: "Pierwszy milion", "Bank nie z tej ziemi" i "Cudowne dziecko".

***

Alexis Arquette (zm. 11 września 2016)
Aktorka występująca przede wszystkim w filmach niezależnych. Od czasu do czasu pojawiała się jednak i w znaczących produkcjach, m.in. w: "Pulp Fiction", "Od wesela do wesela" i "Rodzinnych rewolucjach".

***

Curtis Hanson (zm. 20 września)
Reżyser i scenarzysta, laureat Oscara za scenariusz "Tajemnic Los Angeles". Nakręcił również m.in. "Dziką rzekę", "Cudownych chłopców" i "8 milę".

***

Bill Nunn (zm. 24 września 2016)
Amerykański aktor znany m.in z ról u Spike’a Lee ("Rób, co należy"), Mike’a Nicholsa ("Odnaleźć siebie") i Giuseppe Tornatore ("1900: Człowiek-legenda"). 

***

Zrzut ekranu 2016-10-31 o 13.30.36.png Getty Images © Gareth Cattermole

Andrzej Wajda (zm. 9 października 2016)
Wybitny polski reżyser i scenarzysta filmowy, współtwórca formacji tzw. Szkoły Polskiej. Laureat Oscara za całokształt twórczości w 2000 roku, nagrody BAFTA (1984, za film "Danton") oraz Złotej Palmy w Cannes (1981, "Człowiek z żelaza"). Autor wielu arcydzieł polskiej kinematografii, m.in. "Popiołu i diamentu", "Ziemi obiecanej", "Wszystkiego na sprzedaż" czy "Kanału". Jego ostatnim filmem były "Powidoki" (2016), biografia malarza Władysława Strzemińskiego.   

***

Tonino Valerii (zm. 13 października 2016)
Włoski reżyser słynący z kręcenia spaghetti westernów. Karierę zaczynał jako asystent Sergio Leone przy filmie "Za garść dolarów". W kinematografii zapisał się jako autor m.in. "Dni gniewu" i "Nazywam się Nobody"

***


Andrzej Kopiczyński (zm. 13 października)
Aktor, któremu olbrzymią popularność przyniosła tytułowa rola w serialu "Czterdziestolatek". Wystąpił również m.in. w "Korczaku", "Znachorze" i serialu "Lokatorzy"

***

Janet Patterson (zm. 21 października 2016)
Znakomita kostiumolożka, stała współpracownica reżyserki Jane Campion. Za kostiumy do filmów "Fortepian", "Portret damy", "Oskar i Lucinda" i "Jaśniejsza od gwiazd" była nominowana do Oscarów.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones