PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=282892}

Życie Pi

Life of Pi
7,1 151 391
ocen
7,1 10 1 151391
6,3 26
ocen krytyków
Życie Pi
powrót do forum filmu Życie Pi

Arcydzieło!!!
Moim zdaniem nie ma sensu dochodzic jak i kogo zjadał PI, oraz która wersja jest prawdziwa, wszystko od początku do końca jest symbolem i każdy może to interpretowac na swój sposób według swojej wiary i doświadczeń życiowych. To wszystko potwierdza jak wszechstronnie głęboki i inteligentny jest to film. Np. tygrys jako symbolika własnego JA i walka ze swoimi słabościami , wybarami zgodnie z naszym wnętrzem jest jak najbardziej słuszna, ale moim skromnym zdaniem można to rozumiec dwojako czyli również jako drugiego czlowieka
Przedstawię teraz swoje refleksje na temat tego filmu.
Zarówno PI jak i tygrys może być kazdym z nas, jako rózne osobniki dobry i zły, oraz jako jeden człowiek w wielu wcieleniach ukazujących się zależnie od sytuacji, które wywołują w nas syndrom przetrwani a często kosztem drugiej osoby. Tygrys jest symbolem słabości i zwierzęcych zachowań u ludzi, którzy nie liczą się z drugim człowiekiem i jego samolubne zachowanie ma przynosic głównie jemu kożyści z wykożystaniem drugiego człowieka. Uświadomiła mi to między innymi scena odejścia tygrysa bez pożegnania, czyli w sytuacjach gdy nasze przetrwanie jest uzależnione od kogoś jesteśmy w stanie współżyc z osobami na których tak naprawdę nam nie zalezy po to by czerpac z niego kożyści a w momencie kiedy stajemy się samowystarczalni albo już nie potrzebujemy tej drugiej osoby pożucamy ją albo odchodzimy bez żadnych skrupółow nie dając nic w zamian i nie mówiąc nawet dziękuję za pomoc. Ale pamiętajmy, ze świat nie konczy się tylko na jednym fałszywym przyjacielu, bo w filmie również pojawia się jako symbol grupa ludzi która nas ratuje gdy jesteśmy już bardzo słabi i tak jak w życiu musimy wierzyc, że ktoś taki pojawi się w odpowiednim momencie by pomóc, czyli karma wraca.
Nie bardzo wiem jak zinterpretowac początek filmu, ale postaram się:
Zoo- wszyscy jesteśmy zwierzętami i wychowankami naszego pana czyli wewnętrznego Ja, to jaki mamy charakter i jak postępujemy w życiu takim jesteśmy zwierzęciem w łańcuchu pokarmowym.
Wysmiewające się dzieci- Zazdrośc o inteligencję Pi i o głębsze choc absurdalne znaczenie w tym przypadku chodziło o jego imię, a w życiu każdy odmienny jest szykanowany.
Mnogośc bogów i wiara we wszystkich wskazuje na pozorną jednośc , wszyscy jesteśmy tacy sami bez względu na to jak wygladamy i w co wierzymy.
Zostaje jeszcze nie religijna rodzina Pi, która pozostawia mu wolny wybór i nie ma między nimi żadnych konfliktów, czyli jeśli kogoś kochamy nie nażucajmy mu swoich racji ma prawo do własnych wyborów , ale uczmy go życia i zagrożeń z niego wynikających
Nie wiem o co chodzilo z wujkiem i tymi basenami, ale może symbol wujka jako obierzy świata który zwiedzał rózne kraje dla poznania różnych kultur i ludzi,gdzie największe wrażenie zrobiła na nim francja która słynie z tolerancji i gromadzenia różnych ludzi, a mimo wszystko szczęśliwie dzielą za sobą wspólny „zbiornik”.
Statek jako arka noego, ale przetrwa ten który nie prześpi katastrofy i mimo zmęczenia i senności wstanie by stawic czoła przeciwnościom.
Szalupa jako łódź ratunkowa, wskazuje jak wiele zależy od nas samych nawet w sytuacjach skrajnie absurdalnych i kiedy rozsądek podpowiada,że już gorzej być nie może, okazuje się , że zawsze może być gorzej ale nie możemy się poddawac bo wreszcie wydaży się coś co da nadzieję na lepsze jutro jeśli to zauważymy i wykożystamy uda nam się ….
Pewnie jeszcze długo mogła bym się rozpisywac o symbolicei sytuacjach które mnie poruszyly, ale wiele ważnych wątków już ktoś na forum poruszał z którymi po części się zgadzam więc nie będę tego powtarzac.
Jakby tak się zastonowic nad każdą minutą filmu to można ją przypisac jakiemuś głębszemu znaczeniu, to tylko zależy od tego kto go ogląda, bo bez rozkminiania ;) jako bajka też może być
Jak dla mnie wielkie brawa!!!!
Pozdrawiam

animini

P.S. Jeszcze jedno:
teraz główny bohater jest nauczycielem, ktoś mi kiedyś powiedział, że mistrz rodzi się w bólu, więc czy to nie właśnie to chciał przekazać nam twórca?
Oby więcej powstawało takich filmów, skomplikowanych ale zmuszających do refleksji, bo ja już drugi dzień go "kminie" aż zdecydowałam się założyć tu konto i przelać to na forum. Pozdrawiam wszystkich "kminiaczy" :)

animini

fajna interpretacja, aczkolwiek myślę, że nie trzeba doszukiwać się w każdej postaci z filmu jakiegoś symbolu czy metafory. Jak dla mnie najważniejszy jest tygrys, a bez reszty też by się jakoś obyło ;)

Mou

Dzięki MOU pewnie masz rację, bo to tak jak w życiu…
Jak mój facet który żyje z zasadą tu i teraz, oraz to co widzi i słyszy to pewnie tak jest, często mi powtarza, żebym się nie zaglębiala w drugie dno, podkreślę jednak, że niedługo okazuje się, że muszę wypowiedziec słowa „a nie mówiłam” szczerze czasem mu zazdroszczę że potrafi być tylko typem biernego oglądacza, bo takim chyba żyje się łatwiej ;)
Zapewne są rówwnież ludzie bezmyślni którzy robią i mówią coś bez większego znaczenia
ale intuicja też jest potrzebna, bo otwiera nam oczy na te ukryte zamiary.
Dodam, że kocham ludzi, uwielbiam z nimi przebywac i mam ich mnóstwo w koło siebie na codzień, ale nikomu nie potrafię ufac
To tak jak w filmie nie powinniśmy ufac nawet sobie , bo nigdy nie wiemy jak się zachowamy w skrajnych przypadkach dokładnie jak mówi przysłowie „ tonący brzytwy się chwyta”
Obyśmy nie musieli się przekonac do czego jesteśmy zdolni by przetrwac.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones