PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=4577}

Ciemny kryształ

The Dark Crystal
7,3 6 485
ocen
7,3 10 1 6485
6,6 11
ocen krytyków
Ciemny kryształ
powrót do forum filmu Ciemny kryształ

Jak ktoś czytał "Szninkla", czyli komiks naszego rodzimego rysownika Rosińskiego, to pewnie wie o czym mówię. Film bardzo dobry, ale nasuwa skojarzenia z tym starym ale świetnym i wciąż aktualnym dziełem komiksu. Ale jeszcze lepszy według mnie od samego "Dark Crystala" jest dokument opowiadający o jego powstawaniu. Warto obejrzeć i zobaczyć jak zrobili takie cudo bez użycia komputerów.

ocenił(a) film na 10
HiRosH

Jeśli już, to "Szninkiel" (który powstał bodajże w 1987 roku) może nasuwać skojarzenia z "Ciemnym kryształem" (rok 1982), a nie odwrotnie. :)

HiRosH

Szninkiel został wydany w 1988 (kolega niewiele sie pomylił, ale dobrze zauważył) a Ciemny Kryształ to 1982 więc oczywistym jest co kogo mogło inspirować. Plagiat to nie jest, bo choć też obie rzeczy znam i lubię to powiązań jest mniej niż różnic. Powiązanie typu Imie bohatera (Szninkiel(Sz) - Y'ON, Ciemny Kryształ(CK) - JON) choć podobnie brzmiące to jednak odmienne... Podobieństwo postaci też nie jest uderzające. W CK są 2 władające rasy w Sz są trzy. W CK 3 słońca w Sz tylko 2... i tak dalej. Najważniejsze jest jednak że Sz ma więcej odniesień do chrześcijaństwa (całkowicie dużo bardziej rozbudowany) i jest zdecydowanie dla dorosłych a kukiełki Hensona to jednak hit dla 10-latka.

Aha w 2002 Sz pokolorowali i wydali w 3 tomach... Mniam.
CK polecam obejrzeć, bo to fajny film, ale jednak tempo jest dla parolatków, więc świetna wymówka żeby pooglądać z dzieckiem.

ocenił(a) film na 10
Tarzan

Napisałem "powstał", a nie "ukazał się" - ale to detal. ;) A pierwsze zajawki "Szninkla" ukazały się drukiem już w 1986 r., w magazynie "A Suivre".

ocenił(a) film na 8
manissimus

Skojarzenia ze Szninkielem ? Bez przesady, nie twórzcie jakiś mitów. Przecież to zupełnie dwa inne światy. Dosłownie i w przenośni. Chyba, że komuś kojarzy się trochę wygląd głównego bohatera. Ponadto bohater + misja + dziewucha czyli schemat obowiązujący w niezliczonej ilości dzieł fantasy.
Szninkiel to pod każdym względem inna materia.

ocenił(a) film na 8
de_Franco

"Ponadto bohater + misja + dziewucha czyli schemat obowiązujący w niezliczonej ilości dzieł fantasy."

Radośnie dochodzę do wniosku, że to schemat większości życiowych wydarzeń...

Holy_Ghost

...szczególnie jeśli pominąć misję ;)

ocenił(a) film na 8
R_E_B_E_L

Hehehehehehe.

de_Franco

Napiszę tylko że Szninkiel to dla mnie absolutny KULT, a jak byłem dzieciakiem i w TV poleciał Dark Crystal to mi także się skojarzyło z dziełem Rosińskiego i Van Hamme'a
W Szninklu mamy mieszankę klimatów z Biblii i coś z Hobbita, wolę wersję czarno-białą ze względu na sentyment...ciekawostka: w latach 90-tych, gdy nie było jeszcze allegro i zanim Orbita wznowiła Szninkla, oryginalne wydanie z piękną czerwoną okładką kosztowało ,w drugim obiegu 80-100 PLN

Pozdrawiam wszystkich fanów oldschoolowych komiksów z pod pędzla Rosińskiego...moim marzeniem jest obejrzeć ekranizację któregoś z nich...eh pomarzyć można

ocenił(a) film na 8
jacawraca

Mmmm... Thorgal- tak, ale Szninkiel jakoś mi nie spodobał się. Może dlatego, że jednak lubię happy endy a może bo zaczeło się masakrą- skończyło się masakrą. MK znam z dzieciństwa, dopiero niedawno go sobie odświeżyłam, ale jako film dla dzieci się nie zestarzał. Pozdro.

użytkownik usunięty
HiRosH

Zero podobienstw poza zreszta ordyrarnie podkradziona postacia glownego bohatera przez Rosinskiego.

HiRosH

Z całą pewnością Szninkiel jest "kopią" tego filmu. Dodano w nim więcej erotyki, powagi, ale jest całkiem podobny.

impaler1

Moim zdaniem też Szninkiel Mocno bazuje na filmie Hensona, a w paru miejscach śmiał bym rzec, że palgiat. Zbyt wiele podobieństw. Takie było moje wrażenie kiedyś i takie jest do dzisiaj. Choć historia ze Szninkla o niebo dojrzalsza i znacznie bardziej mi leży (nie chodzi mi o nagość i brutalność, ale o przekaz).

panzerhund2

Masz całkowitą rację. Też bardziej podoba mi się Szninkiel. Jest po prost jak to ująłeś dojrzalszy, bardziej brutalny. Lepszy po prostu. Pozdrawiam.

HiRosH

Myślałem, że tylko ja mam takie skojarzenie :) Kiedy dostałem pierwszy raz do ręki "Szninkiela", nic na jego temat wcześniej nie wiedząc, to w pierwszej chwili sądziłem, że to komiksowa wersja "Czarnego Kryształu", kojarzonego z dzieciństwa.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones