PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=671051}

Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy

Star Wars: Episode VII - The Force Awakens
7,2 241 049
ocen
7,2 10 1 241049
7,4 41
ocen krytyków
Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy
powrót do forum filmu Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy

Pisałem już kilkakrotnie w różnych wątkach o tym jak film został okrojony z różnych scen na etapie montażu jak i scenariusza, pozbierałem wszystko i postanowiłem utworzyć temat z omówieniem tych scen. Posiłkowałem się przy tym temacie z:
1. Książka `Force Awakens Novel` Alana Deana Fostera wydana 18 grudnia.
2. Force Awakens Visual Dictionary
3. Force Awakens concept art
4. Plan kręcenia scen, który wyciekł do sieci, z których korzystało MSW

1. Maz Kanata- zdumiewa mnie, że wywalono z filmu tą postać, po bitwie o Takodane poprostu rozpływa się w powietrzu i ma to wpływ na scenariusz dlatego że, Maz Kanata choć nie jest Jedi, doskonale zna moc, to ona wprowadza Rey w tajniki mocy, jest jej Obi-Wan`em dla Luke`a w Nowej Nadziei. Maz tłumaczy czym jest moc, kim byli Skywalker`owie, pokazuję Rey miecz świetlny i objaśnia jak działa...na dowód concept arty...

http://images-cdn.moviepilot.com/images/c_limit,h_1155,w_2009/t_mp_quality/ettlb 2bejlkszmtldeef/star-wars-episode-7-han-solo-maz-kanata-s-cantina-poe-dameron-s- origins-rey-and-max-401181.jpg

http://www.starwarspost.com/wp-content/uploads/2015/06/4a08ee6ff02904da362056d31 a65bdf81.jpg

Dzięki wprowadzeniu przez Maz, Rey jest już świadoma tego, że jest wrażliwa na moc, tłumaczy to dlaczego Rey ogarnia w pojedynku z Kylo. Wszystko z Maz Abrams usunął w etapie postprodukcji.

2. Constable Zuvio i Unkar Plutt – postać, która nazywa się Constable Zuvio, jest strażnikiem w wiosce na Jakku, ma różne interkacje z Rey, w filmie nie ma śladu po tej postaci choć sceny nakręcono, zdjęcie z Empire.

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRSowVe7uFdBk9Ood3ZYAgBzAbk jAVC5_Bk03XFd8W5TU2vhwjk

Unakr Plutt, do którego należy Sokół Millenium, po tym jak Rey i Finn go kradną ściga ich znajduję w kantynie u Maz, jego ludzie zaczepiają Rey, Finn spieszy z pomocą, ale nie daję rady...wtedy Chewbacca rozrywa napastnika (odniesienie do Nowej Nadziei). Unkara gra Simon Pegg i to zdjęcie jest dowodem, że kręcił scenę w kantynie Maz. Scenę usunięto.

http://www.starwarspost.com/wp-content/uploads/2015/11/simon-pegg-unkar-plutt-th e-force-awakens-rev-2-news.jpg

3.Piraci na Takodanie - tyle pracy, a scenę ograniczono do paru sekund.

http://i.kinja-img.com/gawker-media/image/upload/s--0BpdezO7--/c_scale,fl_progre ssive,q_80,w_800/1237593007027498087.jpg

4. Senat republiki, dopiero z książki i albumu dowiadujemy się, że Coruscant nie jest już stolicą, dlatego, że senat zdecydował, że każda planeta zrzeszona w Nowej Republice naprzeminnie będzie stolicą, akurat obecnie przypadło na zniszczone Hosnian Prime. Wielkim kanclerzem jest Villecham, dowód, zdjęcie z albumu TFA. Wszelkie sceny usunięto.

http://i.imgur.com/9I89gfk.jpg

5. Force back, wielki wynalazek Abramsa i Kasdana, o którym mówił w wywiadzie ten pierwszy ani słowa o tym w filmie:

http://www.bleedingcool.com/2015/11/27/new-star-wars-the-force-awakens-details-f rom-empire-magazine/

6. Pochodzenie miecza Kylo Rena i jego maski będzie wyjaśnione w filmie rzekł Abrams w poniższym wywiadzie– ani wzmianki na ten temat w filmie.

http://www.ew.com/article/2015/08/12/star-wars-force-awakens-kylo-ren

7. Scena Kylo w Sokole Millenium, kiedy wraca myślami do dzieciństwa, scena gdzie Ren stoi przed bazą Starkiller– wycięte

http://cellurizon.de/wp-content/image/Adam-Driver-als-Kylo-Ren-in-STAR-WARS-THE- FORCE-AWAKENS-500x351.jpg

8. Sceny kiedy Hux i Kylo rywalizują przed Snoke`iem, każdy chce pokazać swoją wyższość, w książce jest opisane jak Hux wciąga do statku Rena na końcu i jak Phasma ucieka ze Starkiller – w filmie brak

9. Podczas przesłuchania Rey, Kylo wnika w jej umysł ale dociera do ściany, dziewczyna go wypiera z umysłu i przez przypadek widzi myśli Kylo, widzi konflikt w nim, samotność, widzi co robi za pomocą mocy.

10. Dialog Lei i Hana, kiedy rozmawiają o Snoke`u jest dłuższa w książce, Leia mówi dalej, że jak Ben był mały, to Snoke szeptał mu do ucha i ona używała mocy, aby to blokować.

11.Dłuższa i świetna rozmowa Snoke`a, Rena i Huxa....Snoke mówi Kylo, że jesli Vader nie ujawniłby swoich uczuć i zabił Luke`a to imperium by istniało nadal, czym podstępnie zachęca go do zabicia ojca.

Rozmowa w filmie:
HUX: Supreme Leader, I take full responsibil—
SNOKE: General! Our strategy must now change.
HUX: The weapon, it is ready. I believe the time has come to use it. We shall destroy the government that supports the Resistance: The Republic. Without their friends to protect them, the Resistance will be vulnerable, and we will stop them before they reach Skywalker.
SNOKE: You. Oversee preparations.
HUX: Yes, Supreme Leader.
SNOKE: There has been an awakening. Have you felt it?
KYLO REN: Yes.
SNOKE: There's something more. The droid we seek is aboard the Millennium Falcon, in the hands of your father, Han Solo.
KYLO REN: He means nothing to me.
SNOKE: Even you, master of the Knights of Ren, have never faced such a test.
KYLO REN: By the grace of your training, I will not be seduced.
SNOKE: We shall see. We shall see.

Rozmowa w książe:
HUX: Supreme Leader, I take full responsibility for th—
SNOKE: Your apologies are not a strategy, General. We are here now. It is what happens next that matters.
HUX: I do have a proposition. The weapon. We have it. It is ready. I believe the time has come to use it.”
SNOKE: Against?
HUX: The Republic. Or what its fractious proponents choose to call the Republic. Their center of government, its entire system. In the chaos that will follow, the Resistance will have no choice but to investigate an attack of such devastating scale. They will throw all their resources into trying to discover its source. So they have no choice but to investigate fully, and in so doing…
SNOKE: Reveal themselves
HUX: And if they don’t…we’ve destroyed them.
SNOKE: Yes. Extreme. Audacious. I agree that the time for such measures has come. Go. Oversee the necessary preparations.
HUX: Yes, Supreme Leader.
SNOKE: I have never had a student with such promise—before you.
REN: It is your teachings that make me strong, Supreme Leader.
SNOKE: It is far more than that. It is where you are from. What you are made of. The dark side—and the light. The finest sculptor cannot fashion a masterpiece from poor materials. He must have something pure, something strong, something unbreakable, with which to work. I have—you.
SNOKE: Kylo Ren, I watched the Galactic Empire rise, and then fall. The gullible prattle on about the triumph of truth and justice, of individualism and free will. As if such things were solid and real instead of simple subjective judgments. The historians have it all wrong. It was neither poor strategy nor arrogance that brought down the Empire. You know too well what did.
REM: Sentiment.
SNOKE: Yes. Such a simple thing. Such a foolish error of judgment. A momentary lapse in an otherwise exemplary life. Had Lord Vader not succumbed to emotion at the crucial moment—had the father killed the son—the Empire would have prevailed. And there would be no threat of Skywalker’s return today.
REN: I am immune to the light. By the grace of your training, I will not be seduced.
SNOKE: Your self-belief is commendable, Kylo Ren, but do not let it blind you. No one knows the limits of his own power until it has been tested to the utmost, as yours has not been. That day may yet come. There has been an awakening in the Force. Have you felt it?
REN: Yes.
SNOKE: The elements align, Kylo Ren. You alone are caught in the winds of the storm. Your bond is not just to Vader, but to Skywalker himself. Leia…
REN: There is no need for concern. Together we will destroy the Resistance—and the last Jedi.
SNOKE: Perhaps. It has come to our notice that the droid we seek is aboard the Millennium Falcon, once again in the hands of your father, Han Solo. Even you, master of the Knights of Ren, have never faced such a test.
REN: It does not matter. He means nothing to me. My allegiance is with you. No one will stand in our way.
SNOKE: We shall see. We shall see.

Z tej rozmowy są też teksty Kylo Rena z tej zabawki – w filmie oczywiście tego brak.

https://www.youtube.com/watch?v=u6QwjRPBsA4

12. Poe Demeron – po Chewie`m najjaśniejsza postać w filmie, było by jeszcze lepiej jakby nie ucięto tego co robił po rozbiciu TIE. Chodząc po złomowisku znalazł w piasku starego X-winga z bitwy o Jakku, zatrudnił dziwne stwory do wyciągnięcia go z piachu, znalazł części i odleciał...concept art

https://i.ytimg.com/vi/FjFzqLaan3Q/hqdefault.jpg

13. Hux i Phasma czytają biografie Finna – sena wycięta

https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRAWIiCZoZeRX2DBQxJ8P_AQ79a 9CfYH1TM2IRtkXRiGdwdc6D-Pw

14. Wizja Rey w książce jest dłuższa, widać pojedynek Vadera i Luke`a, rycerzy Ren, dużo więcej głosów, brakuję sceny z trailera: who are you? I am no one.

15. Ridley powiedziała, że po filmie dowiemy się kim są Finn i Rey, to samo mówił Abrams – nic nie wiemy

16. Dużo scen z trailerów nie ma w filmie.

Podsumowując to wszystko to w głowie mi się nie mieści jak po wycięciu tego wszystkiego ten film się udał. To jest nieprawdopodobne jak Abrams go poszatkował...a bardziej nieprawdopodobne jest, jak wyjątkowy by był, gdyby nie uparli się na skrócenie go do 2 godzin 15 minut, bo pełny scenariusz nadał by filmowy dużo logiki i spójności, a w takiej wersji jaką obejrzeliśmy, widz, który nie doczyta książek uzna go za nieudany, nie logiczny, nie spójny, napisany na kolanie.

Film spokojnie mógł trwać te 2 godziny 40 minut, nawet 2,50...żaden fan by się nie obraził, nakręcili mnóstwo materiału z dobrego scenariusza, a nie możliwym było to upchać w 2 godzinach...należy liczyć jedynie na Extended Edition i na Riana Johnsona.

ocenił(a) film na 4
peesem

Dzięki, bardzo fajny post, dużo infromacji

ocenił(a) film na 9
peesem

Fenomenalny post, podałeś mnóstwo wartościowego info. Szkoda, że aby je poznać trzeba wyjść poza film i wydać kasę na dodatkowe ksiązki, czy album. Naiwnie wierzę, że chęć zysku nie miała na to wpływu...

Apropo punktu 14: Widziałeś tę wiadomość na twitterze: https://twitter.com/jatactor/status/678299784621350912?
Jeśli to rzeczywiście Obi-Wan miałby powiedzieć "Rey" to mamy potencjalną wskazówkę dotyczącą jej pochodzenia...

ocenił(a) film na 7
Yoschan

Ten piękny brytyjski akcent był mi znajomy:-)....

ocenił(a) film na 7
peesem

Akcent Rey oczywiście....

ocenił(a) film na 9
peesem

Jeszcze apropo Force Awakens Novel - masz może pod ręką linka do tematu na The Cantina? Nie mogłem znaleźć...

ocenił(a) film na 7
Yoschan

https://thecantina.starwarsnewsnet.com/index.php?threads/novelization-exclusive- details.7720/page-3

ocenił(a) film na 7
Yoschan

hej, czy możesz ciut bardziej nakreślić temat? :P

ocenił(a) film na 7
petrq

W wizji Rey u Maz Kanaty, Ewan McGregor mówi `These are your first steps`

ocenił(a) film na 9
petrq

W wizji Rey słychać głos Obi-Wana Kenobiego (Ewana McGregora), który mówi: ""Rey … these are your first steps" - nie daje mi spokoju fakt, że to właśnie Kenobi miałby znać Rey. No bo jak, skoro zmarł prawie 15 lat przed jej narodzinami. Mam swoją teorię, jeśli chcesz ją poznać to sprawdź ten temat:
http://www.filmweb.pl/film/Gwiezdne+wojny%3A+Przebudzenie+Mocy-2015-671051/discu ssion/Teoria+typu+mindf***%2C+czyli+Rey+jest+jednocze%C5%9Bnie+c%C3%B3rk%C4%85+i +wnuczk%C4%85+kultowych+postaci,2719704

ocenił(a) film na 7
Yoschan

Obi Wan połączył się z mocą tak samo jak Yoda, a wcześniej Qui-Gon Jinn. W taki sam sposób w jaki się komunikował z Lukiem mógł się komunikować z Rey. :) Takie jest moje przemyślenie na ten temat

ocenił(a) film na 6
Yoschan

"Rey" mówi oryginalny Kenobi :) Już to wyjaśnili. Resztę zdania dograł Ewan

shamar

Przecież Alec Guinness nie żyje :(

ocenił(a) film na 6
vegeta391

Ale wycięli to słowo z jakiegoś zdania :)

ocenił(a) film na 7
peesem

Niestety, ale to prawda. Właściwie fabularnie to ja nie wiem o czym ten film był? Oglądało się go rewelacyjnie, ale było widać, że jest na maksa pocięty. Nie wiadomo skąd Poe Dameron znalazł się po Jakku na Tokadan; co się stało z Maz Kanatą po bitwie, dlaczego rozwalili jakąś tam planetę, aby zniszczyć Republikę skoro stolicą był Coruscant i wiele wiele innych "dziur". Niestety obawiam się, że Disney idzie w kierunku forsy, i w przeciwieństwie do Lucasa, poza kinówką będą wersje rozszerzone na DVD, Blu-Ray. Niestety nie przywykłem do tego, bo Lucas jak nie kręcił to puszczał kompletną wersję do kina, a tu węszę metodę na "Petera Jacksona" (np. Powrót Króla który był niemiłosiernie pocięty). Szkoda.....

ocenił(a) film na 7
darek_sith

Wiele oddałbym za wersję reżyserską....Abrams tego nie robi niestety.

ocenił(a) film na 7
peesem

To bardzo niedobrze, bo ten film kuleje fabularnie i to miejscami nieprawdopodobnie :/ No chyba, że przy takiej franczyzie Disney kazał okroić materiał, żeby później wydać nie wersję reżyserską, tylko wersję rozszerzoną (= $$$). I ona się pojawi czy Abrams to robi, czy nie. Twój post bardzo wiele mi wyjaśnił i pogłębił pewne wątki, ale to nie zmienia faktu, że film jest sknocony. Jaki w ogóle był sens robienia promocji pewnych rzeczy (np. figurki tego dozorcy), skoro w ogóle nie ma ich w filmie? I cała ta otoczka wokół z ust samego Abramsa, co będzie wyjaśnione a co nie, skoro prawie nic z tego co mówił, nie znalazło się w filmie.

użytkownik usunięty
darek_sith

Marvel na razie nie zrobił żadnej wersji rozszerzonej swoich filmów choć należy do Disneya :(
Oby z EVII było inaczej

ocenił(a) film na 9
darek_sith

Akurat Lucas też sporo przycinał, zwłaszcza przy prequelach. Mnóstwo ciekawych scen z "Zemsty Sithów" odpadło, np. te z Mon Mothmą, czy lądowaniem Yody na Dagobah. Ale przynajmniej dzięki postowi peesema wiesz już, że to nie Coruscant zniszczono. ;)

ocenił(a) film na 7
Yoschan

WIem, że Lucas ciął. Przy każdym filmie tną. Różnica jest taka, że wycina się to co zbędne, to przez co siada napięcie, film się dłuży itd., a nie wycinają co do zasady elementów, które powodują, że widz (nawet fan z kilkunastoletnim stażem) nie ma pojęcia o co biega w fabule, albo coś co odbiera bohaterom motywację do działania i nie tłumaczy ich zachowań (np. dalszy dialog Snoke'a do Rena, mimo, że to kilka zdań więcej, daje lepsze tło dla zrozumienia dlaczego zrobił to co zrobił ojcu). A tak, jest lipnie.

ocenił(a) film na 9
darek_sith

Nie bedzie zadnej wersji rozszerzonej tak jak w przypadku Avengersow.Nie ma

darek_sith

Wszystko fajnie, ale po co do filmu pakować zbędne informacje? Po co opowiadać, jak Poe wydostał się z Jakku? To nie ma kompletnie znaczenia - jakoś mu się udało. Nie ma znaczenia, co się stało z Maz - jeśli ma jeszcze odegrać jakąś rolę, pojawi się w następnej części i będzie logiczne, że przeżyła. Skąd założenie, że Coruscant miałoby być stolicą Republiki? Przypominam, że Republika do niedawna nie istniała. Dlaczego niby Coruscant miało być stolicą po jej odtworzeniu? Tworzysz sobie jakieś domysły, a potem czujesz się zawiedziony, że coś jest niejasne ;-). Zresztą w filmie pada nazwa układu, który został zniszczony, a jeśli choćby trochę interesowałeś się światem SW, to doskonale wiesz, że nie był to układ zawierający Coruscant. Każdy by chciał więcej i dłużej, ale wówczas z filmu robi się usypiacz.

ocenił(a) film na 7
chryssalid

Chociażby dlatego mogę tak sądzić (jak każdy kto oglądał poprzednie filmy), bo Palpatine urządził sobie na Coruscant stolicę Imperium, tam też była ostatnia Świątynia Jedi, budynek Senatu itd. Jeśli więc coś się w tej gestii zmieniło to powinno być chociaż słowo wspominane o tym, że sytuacja w galaktyce się zmieniła. Taki logiczny ciąg świata przedstawionego, w końcu to kontynuacja a nie odrębne dzieło. Wiem, że nie był to układ zawierający Coruscant, tym większe zdziwienie dlaczego uderzenie w serce Republiki odbywa się w jakiś nieznany dotąd układ planet, skoro o zmianie stolicy nie było mowy.

darek_sith

Ok, ale skoro twórcy o tym łaskawie nie wspomnieli, to całość to wyłącznie Twoje domniemania - niedopowiedzenia są zresztą czasami fajne - o to chodzi, żeby człowiek przez parę minut myślał "zniszczyli Coruscant? WTF?". Potem po paru chwilach słyszy nazwę układu i robi "ufffff"...

ocenił(a) film na 7
chryssalid

Zgadzam się, ale pod warunkiem, że te domniemania nie są "niezdrowe" dla fabuły. Na przykład lubię domniemania w stylu "Czy Snoke to Pleagius?", albo co się stało z Lukiem itd., ale brak przedstawienia sytuacji świata przedstawionego, raczej świadoma i celowa (w końcu książki i albumy które to uzupełnią czekają na swoje wydanie) to raczej pójście w kierunku kasy, a nie jakości. Dla jasności, ogólnie film jako całość odebrałem pozytywnie ;)

ocenił(a) film na 8
darek_sith

darek_sith w 100% się z Tobą zgadzam.

ocenił(a) film na 6
darek_sith

Ładna momentami technicznie, ale zdecydowanie najsłabsza część Star Wars. Bez klimatu, bez wprowadzania postaci i jakich taki chaos, a nie opowieść............

ocenił(a) film na 7
peesem

Byłem ciekaw postaci Maxa von Sydowa. Mówiło się, że rzekomo miał być to jakiś bohater który pojawił się w epizodach od I-III, i podobno mieliśmy dowiedzieć się kim on był. Ale chyba to kolejna pogłoska która nie znalazła odzwierciedlenia w filmie.

ocenił(a) film na 7
darek_sith

Potwierdzono jego udział w kolejnej części, pewnie jako retrospekcja...

ocenił(a) film na 7
peesem

Ciąg dalszy...

17. Sarco Plank - padawan Luke`a, biegły w mocy, odpowiedzialny za odnalezienie miecza Anakina, mieszkaniec Jakku - wycięty

http://i0.wp.com/bitcast-a-sm.bitgravity.com/slashfilm/wp/wp-content/images/star wars7-vanityfair-sarcoplank.jpg

18. Korr Sella - przedstawiciel Lei w Senacie Republiki, jej zaufana, otrzymała misję przekonania senatu, aby pomógł zaatakować Starkiller, widzimy ją tylko 5 sekund, reszta wycięta.

http://i.imgur.com/AWLWe5L.jpg

ocenił(a) film na 5
peesem

Jest jakaś szansa na edycję rozszerzoną blu ray? Brak tych scen negatywnie wpływa na moją ocenę, bo film wydaje się mieć masę dziur fabularnych :(

ocenił(a) film na 8
szymon0018

Abrams ponoć mówił, że na BD będzie 10-20 minut więcej niż w wersji kinowej.

ocenił(a) film na 6
szymon0018

dajesz 9* średniemu filmowi i to jest jeszcze ocena negatywna?
l2p

ocenił(a) film na 9
peesem

Ja mam pytanie jest w necie gdzies jakis PDF z ta ksiazka obrazkowa ? Mam tylko taka jedna w domu z epizodu 2 i swietnie sie to oglada.

ocenił(a) film na 10
luquepl

Polska premiera ma być jakoś w połowie stycznia mieć ta książka.

ocenił(a) film na 7
soczystyJ

Autor i nazwa tego albumu?

ocenił(a) film na 7
darek_sith

TFA Visual Dictionary, tu masz screeny

http://imgur.com/a/o7sKV

soczystyJ

2.02.2015r. http://www.taniaksiazka.pl/star-wars-przebudzenie-mocy-ilustrowany-przewodnik-p- 541718.html

ocenił(a) film na 9
peesem

Szczerze takie transformers 4 trwa chyba ponad 2h40min i zarabia kupe kasy a jest przeznaczony dla dzieci.Jakos nikt nie narzekal.
Tutaj mamy film ktory ma spowodowac nostalgie i zapoczatkowac nowa faze a skracaja go do niezbednego minimum.Nie podoba mi sie to.

ocenił(a) film na 9
peesem

Mam nadzieję, że dystrybutorzy nie dadzą się zwieść Ciemnej Stronie Mocy i w wydaniu na DVD dodadzą te usunięte sceny. Rozjaśniłoby to niektóre wątki, a sam film zyskałby zapewne na spójności.

użytkownik usunięty
rolnik

wołałbym wersję extended filmu

ocenił(a) film na 9

Tak też napisałem.

użytkownik usunięty
peesem

świetny tekst
to wysokie tempo które było w filmie mi nie przeszkadzało (choć z jego powodu było wiadome że coś wycięli) i dałem 9 a teraz widze że mógł być to jeszcze lepszy film ocierający się o genialność w kategorii space opera

ocenił(a) film na 7

grzebanie w sieci na temat PM i ogólnie czytanie i oglądanie różnych materiałów, szczególnie ten wątek na filmwebie sprawił, że obniżyłem ocenę z 9 na 8, gdyż nazbierało się już za dużo argumentów przeciwko filmowi. Już kalkę nowej nadziei wybaczyłem filmowi, no ale wycięcie tylu scen, gdzie prawie połowa spokojnie mogła być w filmie, gdyż byłaby ciekawa i wiele wyjaśniała. Wycina się nudne sceny, np. "Poe Demeron (...), było by jeszcze lepiej jakby nie ucięto tego co robił po rozbiciu TIE. Chodząc po złomowisku znalazł w piasku starego X-winga z bitwy o Jakku, zatrudnił dziwne stwory do wyciągnięcia go z piachu, znalazł części i odleciał." dla filmu byłby jedynie ciekawstką, więc wycięcie tego można wybaczyć. Mam nadzieję, że epizod VIII nie powtórzy tylu błędów, rozjaśni nam wiele i będzie jedynie nasycony klimatem starej trylogii, a nie jej kopią, bo moje oczekiwanie są teraz wyższe i rokują na ocenę9

Piter41123456

Ja zrobiłem dokładnie tak samo. O ile większość wymienionych tu scen to takie niewiele wnoszące smaczki (chociaż chętnie obejrzałbym je w filmie), to moim zdaniem zostawienie dosłownie trzech z nich wydłużyłoby film o jakieś ~5min (albo i nie) a dodałoby mu masę sensu:
1) Maz 'edukująca' Ren o Mocy i Jedi - przynajmniej wiedzielibyśmy skąd wie, że za pomocą Mocy można np. skłonić szturmowca do rozkucia jej
2) pojedynek umysłów Kylo i Ren (i zobaczenie co Kylo robi z Mocą) - jak wyżej
3) rozmowa ze Snoke'iem tłumacząca zabicie Hana Solo

Bez nich całość trochę przestaje trzymać się razem.

ocenił(a) film na 7
Tomek_Sztuk

no i pojawiająca się w 3. zwiastunie scena z przekazaniem miecza Lei, też mogłaby się spokojnie znaleźć

użytkownik usunięty
Piter41123456

też mam ochotę obniżyć ocenę, ale poczekam na wydanie BR wtedy się okaże.

ocenił(a) film na 5
peesem

Czy TFA Novel jest dostępne w Polsce?

ocenił(a) film na 7
Prexxxx

Nie, ilustrowany przewodnik jest dostępny...

ocenił(a) film na 8
peesem

Będzie dostępny od 20 stycznia.

ocenił(a) film na 7
lelen_lis

Czy w filmie była wypowiedziana kwestia z trailera:
-Kim jesteś?
- Jestem nikim

Kto do kogo to mówił?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones